3 patarimai naujakuriams: į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis namus, kad netektų gailėtis

Patarimai | 2023.03.15

Nukopijuota!

Namai – tai jausmas „kaip namuose“, sakoma. Ekspertai pritaria, kad emocinė savijauta yra vienas iš lemiamų veiksnių, renkantis naują būstą. Vis dėlto, yra daugybė praktinių detalių, apie kurias naujakuriai pamiršta pagalvoti, todėl įsikraustę netrunka pajusti kasdienybėje atsiradusius nepatogumus.

„Namai – tai ne tik buto išplanavimas bei interjeras, bet ir daugybė juos supančių ir mūsų gyvenimo komfortą lemiančių veiksnių: kasdienės kelionės į darbą ar mokyklą, apsipirkimas, saulės šviesa pro langą, aplink esančios ar trūkstamos žaliosios zonos, vieta automobiliui pasistatyti ir panašiai.

Renkantis naujus namus svarbu labai gerai žinoti, kokį gyvenimą juose planuojate kurti bei kurie aspektai jums – svarbiausi. Tačiau pastebime, kad sudėtingame paieškų procese naujakuriai neretai vieną ar kitą aspektą pamiršta“, – teigia NT plėtros bendrovių grupės „Omberg group“ Pardavimų ir klientų patirčių vadovė Edita Gudauskienė.

Jai pritaria ir SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė Eglė Dovbyšienė, atkreipdama dėmesį, kad, neatlikus namų darbų, lūkesčiai gali viršyti galimybes ir svajonių namas liks tik svajonėse.

„Prieš priimant sprendimą skolintis, pirmiausia derėtų įvertinti savo galimybes ir aiškiai žinoti, kokią papildomą vertę – finansinę ar emocinę – turės ši paskola. Tiesa sakant, abi jos svarbios, nes tarpusavyje yra susijusios, todėl nekantrumas turėti savo svajonių būstą neturėtų nustelbti racionalaus proto. Būsto paskola nėra tas įsipareigojimas, kurį galėsite iškart padengti iš būsimo atlyginimo, todėl verta iš anksto apgalvoti asmeninius planus ir įvertinti ne tik esamus, bet ir būsimus poreikius, kad šio pasirinkimo ateityje netektų gailėtis“, – sako  E. Dovbyšienė.  

„Omberg group“ ir SEB banko ekspertai parengė Naujakurio testą, padėsiantį būsto ieškantiems žmonėms įvertinti savo asmeninius poreikius namams bei į juos labiau atsižvelgti renkantis.

Ekspertai dalijasi trimis patarimais naujakuriams, padėsiantiems išsirinkti tikrai širdžiai brangius namus.

Kasdieniai maršrutai. Įvertinkite, kokios kelionės jūsų laukia kiekvieną dieną ar bent kartą per savaitę. Kokią transporto priemonę joms rinksitės bei kiek laiko jose norėtumėte praleisti? Internete ar gyvai išmatuokite bei išbandykite maršrutą nuo namų, apie kuriuos svarstote, iki darbo vietos, vaikų darželio ar mokyklos, parduotuvės, kitų jums svarbių vietų.

„Išmaniosios programėlės leidžia ne tik įvertinti maršrutą, bet ir kamščius jame – tai leis sužinoti, kiek laiko kasdien praleisite kelyje. Taip pat svarbu atsižvelgti į savo gyvenimo būdą: galbūt norite keliauti ne automobiliu ar viešuoju transportu, bet pėsčiomis, dviračiu ar paspirtuku. Tuomet labai svarbu apžiūrėti, ar tai daryti bus patogu.

Svarbu ir aiškus prioretizavimas. Natūralu, kad viskas ranka pasiekiama nebus, tad turite atsakyti sau į klausimą, ką jums svarbiausia pasiekti greitai ir patogiai: parduotuvę ar bėgimo taką? Darbą ar vaiko mokyklą?“, – vardina E. Gudauskienė.

Paskolos dydis. Renkantis namus, labai svarbu suprasti, kad paskolos įmokas už juos teks mokėti ne vienus metus, todėl derėtų iš anksto apgalvoti, ar tikrai gyvensite komfortiškai, jeigu kas mėnesį apie 40 proc. savo pajamų paskirsite paskolos grąžinimui. 

„Dar prieš besikreipiant paskolos į banką, derėtų patiems įsivertinti savo šeimos biudžeto stabilumą, kad apsidraustumėte nuo galimų finansinių rizikų netekus kažkurio pajamų šaltinio, arba potencialų jos pagausėjimą. Paprastas būdas pakeisti savo įpročius – bent kelis mėnesius „pasirepetuoti“ gyvenant su 40 proc. mažesnėmis pajamomis. Jeigu atsidėję tokią sumą nesijaučiate labai suvaržyti, reiškia, šis pajamų pokytis nebus skausmingas ir paėmus paskolą

Kitas svarbus niuansas – realus ir jūsų šeimos finansus atspindintis, o ne įsivaizduojamas paskolos dydis. Kad ji netaptų našta jūsų šeimai, derėtų kritiškai įsivertinti, kiek lėšų reikia kas mėnesį pragyvenimui ir kitų būtinų poreikių pildymui, ir kiek jų gali likti paskolos įmokoms mokėti bei palūkanoms dengti. Nepamirškite, kad be paskolos kas mėnesį turėsite mokėti ir už komunalines paslaugas, tad suma gali susidaryti nemenka, ypač, jeigu pastatas yra žemos energetinės klasės. Todėl rekomenduoju, jeigu galimybės leidžia, imti žaliąjį būsto kreditą „žaliems“ namams“, – pataria SEB banko finansų specialistė E. Dovbyšienė.

Pasak jos, kad galėtumėte sužinoti galimą būsto paskolos sumą, pakaks pasinaudoti būsto paskolos skaičiuokle. Vis dėlto, gautas rezultatas yra apytikslis, nes tikroji kredito suma paaiškės banko specialistui įvertinus jūsų kredito istoriją, gaunamas pajamas, norimo pirkti būsto vertę ir kitas aplinkybes. Svarbu nepamiršti, kad geram įvertinimui koją pakišti gali ir ne laiku mokamos įmokos už komunalines ar kitas paslaugas, todėl nepriekaištingai vykdyti prisiimtus finansinius įsipareigojimus derėtų dar iki paskolos gavimo. 

Išplanavimas. Namų erdvė – ribota, o jų dydis – itin jautrus kainai, todėl renkantis būstą svarbu pagalvoti, kurios ir kokios erdvės jums yra svarbiausios, kad gyventumėte tikrai patogiai.

„Kadaise buvo įprasta namuose visuomet turėti vadinamąjį „tamsų kambarį“ – sandėliuką daiktams. Tačiau ne visų mūsų poreikiai yra vienodi ir gyvenimo komfortas gali reikalauti vietoje tokios erdvės ieškoti namų, siūlančių kitus privalumus. Pavyzdžiui, jei šeimoje auga bent du vaikai, vis daugiau žmonių atranda antros vonios privalumus – eilės rytais tampa kur kas trumpesnės ir susiruošti pavyksta greičiau, o tai reiškia ir mažiau įtampos bei barnių. Kitas populiarėjantis pasirinkimas – įeinama spinta, leidžianti itin patogiai laikyti drabužius bei avalynę. Na ir, žinoma, išaugus darbo iš namų statistikai, vis dažniau namuose privalo atsirasti darbo kambarys ar bent darbo erdvė“, – teigia „Omberg group“ atstovė.

Į šiuos ir daugybę kitų klausimų atsakyti padės Naujakurio testas, skelbiamas „Omberg group“ interneto svetainėje.