Ar apsimoka NT vystytojams investuoti į išskirtinę gyvenamųjų namų architektūrą?

Naujienos | 2024.10.28

Nukopijuota!

Nors NT rinka Lietuvoje, nepaisant laikinų svyravimų, vystosi gana stabiliai, NT vystytojai dažnai sulaukia pastabų dėl vienodos, savo charakterio neturinčios naujų statomų daugiabučių architektūros. Ši tendencija ypač ryški miegamuosiuose miesto rajonuose. Tokie namai dėl savo panašių bazinių tūrių, formų ir fasado sprendinių dažnai būna kritiškai pravardžiuojami „dėžutėmis“. Tačiau kartais galima išvysti ir bandymų išsiskirti iš konteksto investuojant į išskirtinę gyvenamųjų pastatų architektūrą.

Vienas iš tokių bandymų – Vilniuje, Viršuliškių rajone „Omberg Group“ įgyvendintas projektas „Skylum“. Tai du 21 aukšto pastatai, kurie iš tolo dėmesį traukia saulės atspindžius gaudančiu trikampių tonuotų stiklų fasadu, kainavusiu daugiau nei 5 mln. eurų.

„Omberg Group“ pripažįsta, kad, jei būtų paliktas tik dažytas fasadas su įprastomis balkonų konstrukcijomis, būtų pavykę sutaupyti milijonus eurų, tačiau pasirinkta kita strategija.

Abiejų „Skylum“ korpusų stiklo ir aliuminio fasadų stiklinimo plotas siekia beveik 15 000 kv. m. Tiek stiklo užtektų du kartus užkloti Vilniaus Katedros aikštę arba du futbolo stadionus.

„Omberg Group“ generalinė direktorė Deimantė Laumytė pasakoja, kad toks sprendimas buvo priimtas siekiant parodyti, jog miesto charakterį formuojantys išskirtiniai architektūriniai sprendimai turi būti matomi ne tik miestų centrinėse dalyse, bet ir kituose rajonuose. Todėl buvo stengiamasi į Vilniaus Viršuliškes atnešti kitokį požiūrį į kokybę ir estetiką.

„Vilniaus ateitis – policentrizmas, kai nuo centro nutolusiuose miesto rajonuose vieni šalia kitų  auga ir gyvenamieji, ir biurų pastatai. Tai padeda spręsti miesto srautų klausimus, o gyventojams patogiau, nes jie gali gyventi arčiau darbo vietos. Be to, miegamieji rajonai tampa gyvybingesni, nes juose atsiranda tiek darbo, tiek poilsio ir laisvalaikio erdvės. Tokie tikslai buvo keliami kuriant „Skylum“ – siekta pastatyti ne dar vieną standartinį blokinį namą, o įgyvendinti įdomius sprendimus, kurie pritrauktų dėmesį ir būtų įsimintini,“ – sako „Omberg Group“ generalinė direktorė Deimantė Laumytė.

„Skylum“ architektūrinį projektą kūrė „Eventus Pro“ architektų grupė. Jos vadovas Vytenis Gerliakas teigia, kad „Skylum“ projektas buvo išskirtinis užsakymas, nes užsakovai siekė ne tik funkcionalumo, bet ir estetikos.

„Nors planinės struktūros atžvilgiu „Skylum“ atitinka standartinius sprendimus, pastato išvaizda ir architektūriniai elementai, tokie kaip ištisiniai balkonai, bendros stogo terasos ir dinamiškas antrasis fasadas, suteikia jam unikalumo. Tokie sprendimai praplečia gyvenamąsias erdves ir sukuria pridėtinę vertę kiekvienam būstui. Tai puikus pavyzdys, kaip gyvenamasis statybos projektas, dėl kruopštaus planavimo ir architektūrinės vizijos, gali tapti išskirtiniu ir svarbiu miesto veidui“, – sako Vytenis Gerliakas.

Architektai, kurdami „Skylum“ fasadą, siekė rasti sprendimus, kurie būtų maksimaliai efektyvūs tiek estetiniu, tiek ekonominiu požiūriu. Nagrinėti keli variantai, bet galiausiai dėl konstrukcinių ypatybių buvo pasirinktas stiklo-aliuminio fasadas.

Pasak Vytenio Gerliako, trikampių stiklų pasvirimo kampai sukuria dinamišką vizualinį efektą, kuris keičiasi kartu su saulės judėjimo trajektorija.

Tačiau toks fasadas  kuria ne tik estetinę vertę, bet ir atlieka svarbią praktinę funkciją. Antrasis fasadas, sudarytas iš dviem kryptimis pasvirusių stiklų, mažina tiesioginį saulės spindulių patekimą į vidines erdves, išskaido šviesą, sumažina šilumos kaupimąsi bei šviesos intensyvumą. Tai labai aktualu vis dažniau Lietuvą pasiekiančių karščio bangų metu.

„Nors dėl reguliacinių apribojimų nebuvo galimybės visiškai įstiklinti balkonų, pasirinkta fasado struktūra vis tiek reikšmingai prisideda prie efektyvaus pastato mikroklimato reguliavimo. Klimato kaita ir ekstremalios temperatūros tampa vis aktualesnės, todėl tokie architektūriniai sprendimai ne tik suteikia estetinės ir funkcinės vertės būstams, bet ir yra itin svarbūs efektyviai pastatų eksploatacijai,“ – sako V. Gerliakas.

„Omberg Group“ skyrė dėmesį ne tik „Skylum“ fasadui, bet ir vidinėms pastatų erdvėms. Projekte siekta sukurti bendras erdves gyventojams, kurios skatintų bendruomeniškumą, o stogų terasos buvo suplanuotos kaip vietos, kuriose galima mėgautis miesto vaizdais arba tiesiog ilsėtis.

Pasak architektų, tokie sprendimai, kaip stogų pavertimas terasomis ir bendros erdvės daugiabučio viduje, tampa nauja architektūros tendencija, kuriant draugiškesnę, labiau integruotą gyvenamąją aplinką.

„Skylum“ iš viso yra 412 A+ energinės klasės butų ir 17 komercinių patalpų pirmuose pastatų aukštuose. Projektas pradėtas statyti 2021 m., užbaigtas šiemet.