Nors balandį Vilniuje ir Kaune fiksuotas ryškesnis būsto pardavimų mažėjimas, vis daugiau vystytojų grįžta prie to, ko rinka nematė nuo 2022 m. pradžios – išankstinių, nepradėtų statyti projektų rezervacijų, kurios prasideda prieš pradedant viešus pardavimus. Tai rodo ne tik vis labiau rinka pasitikinčius vystytojus, bet ir augantį pirkėjų optimizmą bei būsto pasirinkimo deficitą. Praėjusį mėnesį, lyginant tris didžiausius Lietuvos miestus, išsiskyrė Klaipėda. Uostamiestyje, priešingai nei Vilniuje ar Kaune, balandį butų parduota net 52 proc. daugiau nei kovą.
Ankstyvas rezervacijas balandį pradėjo taikyti „Omberg Group“, YIT, „Eika“. Pasak „Omberg Group“ komercijos direktorės Juditos Gedutienės, tokios paklausos dar nestatomiems ir viešai nesiūlomiems projektams nebuvo seniai. Tai rodo, kad nepaisant atrodančios didelės pasiūlos – šiuo metu Vilniuje yra daugiau kaip 5 tūkstančiai laisvų butų – rinkoje vis dar juntamas pasirinkimo deficitas.
„Iš tiesų stebina toks naujų projektų paklausos aktyvumas – pavyzdžiui, „Vyšnių“ projekte, dar nepaskelbus 4 etapo butų pardavimų, jau yra 15 rezervacinių sutarčių. O naujausiame „Omberg Group“ projekte Vilniuje, „Yzy kartos“, per porą savaičių parduoti 25 butai, dar beveik 20 rezervuota. Toks pirkėjų aktyvumas – tai dar vienas ženklas, kad rinka susibalansuoja ir net krypsta vystytojų naudai, nors pastaruosius porą metų sąlygas diktavo pirkėjai“, – svarsto J. Gedutienė.
Vilniuje balandį butų pardavimai siekė 299 butus, o tai yra 37 proc. mažiau nei kovą. Pasiūlą sostinėje balandį papildė trys nauji projektai – P70, „Vilnelės skverai“ (4 etapas) ir „Riverland“ (3 etapas). Vidutinio parduoto buto plotas Vilniuje sumažėjo iki 47 kv. metrų, vidutinė kaina siekė 3552 eurus už kvadratinį metrą.
„Įdomu tai, kad nors „iš sandėlio“ parduodamų butų kainos sumažėjo iki 9 proc., naujausių projektų butų kainos 2–3 proc. paaugo tiek ekonominės klasės, tiek vidutinės klasės segmentuose.“
Kauno būsto rinkoje fiksuotas didesnis nei Vilniuje pardavimų kritimas, pardavimai sumažėjo 65 proc. ir siekė vos 48 butus. Kaune balandį rinką taip pat papildė trys nauji projektai: „Namučiai“ (5 etapas), „Paparčio žiedas“ (2 etapas) ir „2 broliai“.
Tačiau mažėjant pardavimams Kaune, didėjo parduodamų butų plotai. Vidutinis parduotas butas Kaune siekė 60 kv. metrų ploto – tai yra net 24 proc. daugiau nei kovą. Būstų kainos Kaune išliko nepakitusios.
Klaipėdoje balandį fiksuotas rinkos aktyvumo didėjimas, pardavimai, palyginti su kovu, šoktelėjo net 52 proc. iki 32 butų. Ekonominės klasės būstų kainos Klaipėdoje sumažėjo 2,5 proc., vidutinės klasės segmentas smuko net 10 proc., tačiau prestižinės klasės būstai brango 1,8 proc., pasiekdami vidutinę kainą – 6415 eurų už kvadratinį metrą.
„Apibendrinant balandį, galima teigti, kad Lietuvos būsto rinka išlaiko aktyvumą, nes vangokus pardavimus kompensuoja aktyvios rezervacijos, todėl kiti mėnesiai tikrai parodys augančias kreives Vilniuje ir Kaune. Jeigu išliks toks pat susidomėjimas naujais projektais kaip dabar, tikėtina, kad tai gali turėti įtakos būsto kainoms – jos gali paaugti dar keliais procentais“, – prognozuoja „Omberg Group“ komercijos vadovė.