Tyrimai rodo, kad tvarumu šalies gyventojai rūpinasi vis įvairesnėse kasdienio gyvenimo sferose – žalieji sprendimai rūpi ir naujakuriams. Kaip sutaupyti įsirengiant tvarius namus, pasakoja NT ir interjero ekspertai.
Kas penktam lietuviui kokybiškų namų sąvoka siejasi su tvariais, aplinką ir energiją tausojančiais sprendimais, o 15 proc. gyventojų už tokius sprendimus sutiktų sumokėti papildomai, rodo NT plėtros bendrovės „Omberg group“ šių metų kovo mėnesį atlikta apklausa.
„Tyrimo rezultatai byloja, kad lietuviams patrauklus, kokybiškas būstas jau siejasi su tvariais sprendimais – ši namų ypatybė pralenkė net tokius privalumus kaip lengvai pasiekiamos paslaugos, privatumas ir išskirtiniai architektūros sprendimai. Manome, kad tai – ilgalaikės tendencijos pradžia. Jai įsitvirtinti gali padėti suvokimas, kad taikyti tvarumo principus namų sferoje galime kiekvienas“, – teigia „Omberg group“ Pardavimų ir klientų patirčių vadovė Edita Gudauskienė.
Pasidomėti pastato medžiagų kokybe
Pasak E. Gudauskienės, tvarumu besidomintiems naujakuriams paprastas būdas gyventi žaliai yra pasidomėti, kaip ir iš kokių medžiagų yra statomi jų namai. Šiuolaikinių gyvenamųjų pastatų statybose dažnai yra naudojamos perdirbtos medžiagos, taip pat taikomos mažesnių energijos sąnaudų reikalaujančios statybų technologijos.
„Pavyzdžiui, vis dažniau fasado darbams pritaikomi perdirbto aliuminio fasadai, naudojamos surenkamos gelžbetonio konstrukcijos. Jų gamyba pasižymi kur kas mažesnėmis energinėmis sąnaudomis, naudojamos vietinės žaliavos – šie veiksniai prisideda prie pastato ekologiškumo. Tad būsimiems naujakuriams, kuriems rūpi tvarumas, rekomenduoju susipažinti, kokia yra pastato medžiagų ir statybų procesų kokybė“, – pažymi E. Gudauskienė.
Plėtotojai pamažu ruošiasi ir dar vienam žingsniui tvarumo link: anglies dvideginio emisijų skaičiavimui, sekimui bei nuosekliam mažinimui ne tik statybos procesuose, bet ir visu pastato gyvavimo laikotarpiu.
„Lietuvoje šia tema dar nėra kalbama itin garsiai, tačiau akivaizdu, kad ši kryptis yra ateitis, į kurią pamažu judame. Išvystyta pastatų CO2 pėdsako skaičiavimo metodika leis naujakuriams kur kas paprasčiau palyginti, kiek tvarus yra vienas ar kitas NT projektas“, – teigia „Omberg group“ ekspertė.
Jaukūs namai – puošti žaliaisiais sprendimais
Kaip pataria interjero dizainerė Jovita Bingelytė, kitas žingsnis tvarumu besidomintiems gyventojams – būsto apdaila. Paskyrus laiko ir pastangų, apdailą susitvarkyti galima pasitelkiant ir antrines medžiagas. Tai kartu padės sutaupyti pinigų ir sukurti jaukų interjerą.
Norintiems rasti apdailai tinkamų antrinių žaliavų, interjero dizainerė pataria neapsiriboti vienu šaltiniu ir ieškoti jų įvairiose vietose – socialiniuose tinkluose ir jų grupėse, daiktų atiduotuvėse, turguose. Pasak J. Bingelytės, daugumoje jų medžiagas galima gauti už nedidelę kainą arba nemokamai.
„Pasidairyti patarčiau ir senuose, remonto laukiančiuose artimųjų namuose ir butuose, kuriuose galima aptikti ypač kokybiškų radinių – durų, parketlenčių. Na o jei savo būstui tinkamų antrinių žaliavų nerandate šiose vietose, tuomet siūlyčiau pasidairyti specializuotose parduotuvėse, prekiaujančiose iš antrinių žaliavų profesionaliai paruoštomis medžiagomis“, – pataria J. Bingelytė.
Pavyzdžiui, sienas ar lubas galima padengti iš presuotų vyno butelių kamščių pagamintomis plokštėmis. Vidinės pertvaros ar sienų apmušalus dizainerė siūlo paruošti iš suspaustų pjuvenų ir pluoštinių audinių pagamintos medienos.
„Senuose namuose galima rasti labai geros kokybės medžio masyvo parketlenčių, kurias nušlifavus ir atnaujinus spalvą galima panaudoti grindų apdailai naujame būste. Taip pat socialiniuose tinkluose pasitaiko kokybiškų durų su išskirtiniais raižiniais. Nuvalius ir atnaujinus spalvą jos gali tapti išskirtine interjero detale. Tenka rasti atiduodamų ir gipsinių lubinių rozečių ir moldingų, kurie madingi ir šiais laikais. Be to, jų montavimas neužima daug laiko“, – teigia interjero dizainerė.
Ieškantiems drąsesnių tvaraus interjero sprendimų, dizainerė rekomenduoja lubų dekorui panaudoti senas medines dėžes, kuriose įkomponavus šviestuvus galima sukurti jaukų apšvietimą.
Senos detalės praturtina naują interjerą
Tvarūs namų sprendimai neapsiriboja tik tokiais dideliais uždaviniais kaip būsto įsigijimas ir įsirengimas. Interjero dizainerė pataria į anksčiau pamiltus baldus bei namų rakandus pažvelgti naujai.
„Į savo namuose jau turimus daiktus skatinčiau pasižiūrėti kūrybiškai. Vieną ant kitus sudėtus vintažinius lagaminus galima paversti kompaktišku kavos staliuku, senos komodos ar rašomojo stalo stalčius – staliukais prie lovos arba gėlių loveliais, o lovūgalį sukurti iš senų kambario durų, spintos durelių arba pernaudotos faneros plokštės. Iš štai iš siuvimo mašinos galima sukurti konsolinį staliuką – tereikia ant viršaus uždėti patvarų stiklą“, – teigia J. Bingelytė.
Interjero dizainerė taip pat pataria apsidairyti po namus ir atsinaujinti jau turimus baldus.
„Daugelis mūsų namuose turime senų ir nebenaudojamų stalų, kėdžių ar komodų. Atsakingai juos nušveitę ir perdažę kita spalva, pakeitę rankenėles turėsime visiškai naują funkcionalų baldą. Kai kurių baldų pamušalų keitimas – laikui ir išlaidoms potencialiai imlesnis darbas, kurį galima patikėti ir profesionalams, tačiau jo rezultatas gali būti stulbinamas“, – pataria ekspertė.
Pasak J. Bingelytės, šiuo metu dar itin populiari spalvos blukinimo technika, kai naudojant dažų ir sodos mišinį perdažomos senos keramikinės vazos – tai suteikia daiktui sendintą efektą ir jis gali papildyti bet kokį interjerą: nuo klasikinio iki modernaus.