Tradicinės prekybinės erdvės ir sandėliai jau kurį laiką nebėra vienintelis pasirinkimas smulkiam ar vidutiniam verslui, ieškančiam naujų patalpų ar svarstančiam apie plėtrą. Lietuvoje sparčiai populiarėja daugiafunkcės verslo patalpos, dar vadinamos „stock office“, kurios jungia skirtingų paskirčių erdves į vieną efektyvų ir praktišką sprendimą.
Palyginus su tradicinėmis gamybinėmis ir sandėliavimo patalpomis, „stock office“ yra dar gana naujas ir ekonomiškas sprendimas verslui Lietuvoje, siekiančiam operatyvumo, lankstumo bei kaštų optimizavimo. Jis ypač tinkamas su gamyba ar e. prekyba susijusioms įmonėms, kurioms aktualios patalpos, vienoje vietoje jungiančios sandėlį, ekspozicijos erdves bei biurą. Dar vienas „stock office“ privalumas – dažniausiai jie statomi šalia pagrindinių miesto susisiekimo arterijų, todėl juos lengviau pasiekti tiek nuosavu, tiek viešuoju transportu.
„Vienas tokių daugiafunkcės paskirties pastatų, pavadinimu „Stockholm”, šiuo metu plėtojamas Kaune. Rinkai siūlome projektą, kuris išsiskiria ne tik savo architektūriniais sprendiniais, bet ir tvarumo sprendimais. „Stockholm” statomas itin patogioje vietoje, vos 8 km. nuo Kauno centro – Brazdžionio g., sankryžoje tarp Kauno Vakarinio aplinkkelio ir A1 magistralinio kelio, o jo kaimynystėje kuriama prekybos ir sandėlių aptarnavimo ekosistema bei įsikūrusios tokios įmonės kaip „Depo“, „Volvo Trucks“, “Lidl”, „Skuba“ ir kt.. Tai šiuolaikiškas, išskirtinis ir lengvai atpažįstamas projektas, kurį sudarys 2 atskiri korpusai su 19 savarankiškų nuomai skirtų A++ energinės klasės multifunkcinių erdvių, galinčių prisitaikyti prie kiekvieno kliento individualių poreikių ir veiklos pobūdžio, turinčių atskirus įėjimus, bei erdvią automobilių stovėjimo aikštelę su elektromobilių įkrovimo stotelėmis”, – apie „stock office” paskirties projektą „Stockholm” pasakoja „Omberg group” plėtros ir inovacijų vadovė Ieva Genevičienė.
Daugiafunkcės verslo patalpos labai populiarios Vakarų Europoje ir Skandinavijoje, Estijoje pirmieji „stock office” iškilo dar 2004 m, todėl ją galima vertinti kaip subrendusią „stock offisų” rinką. Kita vertus, Lietuvoje ilgą laiką vyravus štiliui, susidomėjimas daugiafunkcėmis verslo patalpomis šiuo metu ženkliai išaugo.
„Prieš kelerius metus „stock office” segmentas Lietuvoje dar tik žengė pirmuosius žingsnius, o šiais metais skaičiuojame, jog jau išplėtota virš 137 tūkst. kv. m ploto ir iki metų pabaigos rinka, tikėtina, dar gali pasipildyti iki 80 tūkst. kv.m. plotu, o tai sudarytų apie 10% viso modernaus sandėliavimo ploto Lietuvoje”, – sako „Omberg group“ plėtros ir inovacijų vadovė.
Pasak I. Genevičienės, spartus šio segmento augimas mūsų šalyje formuoja sniego gniūžtės efektą, kai paklausa augina pasiūlą, o ši savo ruožtu sudomina dar daugiau įmonių, kurioms aktualūs tokio verslo patalpų sprendimo privalumai.
Patogumas po vienu stogu
Vis dar dažnai pasitaiko atvejų, kuomet įmonės biuras ir ekspozicijų erdvė yra vienoje vietoje, o sandėliai – kitoje, paprastai miesto pakraštyje. Šių patalpų perkėlimas po vienu stogu ne tik vienoje vietoje suburia didžiąją dalį komandos, bet ir ženkliai sumažina kaštus bei užtikrina didesnį greitį ir lankstumą.
„Matome, kad šiandien smulkiam ir vidutiniam verslui, ieškančiam komercinių patalpų nuomai, svarbu patogi ir lengvai pasiekiama vieta bei erdvių pritaikomumas pagal jų poreikius. Būtent tai ir galima rasti „stock office“, kuriame dažniausiai 30–50 proc. patalpų būna skiriama sandėliui, maždaug tiek pat, prekių ekspozicijos ir prekybos erdvei, o likusioji dalis – įmonės biurui. Daugiafunkcės paskirties patalpos yra unikalios kaip ir bet kuris verslas, todėl jos lengvai prisitaiko prie kiekvieno kliento individualių poreikių. Jose esančias erdves galima lengvai modifikuoti ir jungti tarpusavyje, taip kuriant didžiausią pridėtinę vertę“, – sako Edita Gudauskienė, „Omberg group“ pardavimų ir klientų patirčių vadovė.
Lengvai pasiekiami bei gerai matomi
Smulkiam ir vidutiniam verslui svarbus ir klientų srautas bei prekės ženklo matomumas, visa tai dažniausiai taip pat gali pasiūlyti tokie daugiafunkcės paskirties projektai.
„Pavyzdžiui, mūsų projektas „Stockholm“ yra vystomas pirmoje aplinkkelio ir magistralinio kelio linijoje – prie sankryžos, turinčios vieną didžiausių automobilių srautų šalyje. Būsimiems nuomininkams tai neabejotinai užtikrins ne tik gerą susisiekimą bei srautą, bet ir prekinių ženklų matomumą. O greta veikianti bei nuolat auganti prekybos ir sandėlių aptarnavimo ekosistema kurs papildomą vertę ir padės pritraukti naujų klientų“, – teigia E. Gudauskienė.
Modernūs ir ekonomiškai atsiperkantys sprendimai
Lietuvoje dar tik įsitvirtinantis „stock biurų“ segmentas jau pasižymi gana dideliu konkurencingumu, tad NT plėtotojai stengiasi išsiskirti ne tik moderniais sprendimais, bet ir pasiūlyti nuomotojams įvairių papildomų naudų.
„Stockholm“ projekte naudojame specialią fasadinę sistemą, kuri pasižymi puikia šilumos ir garso izoliacija, vandens nepralaidumu bei atsparumu vėjo apkrovai. Taip pat projektas statomas atsižvelgiant į tvarumo standartus – siekiame gauti BREEAM „Very good“ žaliųjų pastatų vertinimo sertifikatą. Galiausiai, energija „Stockholm“ dalinai aprūpins saulės jėgainės, kurios bus montuojamos ant specialiai tam pritaikyto projekto stogo. Visi šie sprendimai užtikrins patogumą ir nedidelius patalpų išlaikymo kaštus“, – sako „Omberg group“ plėtros ir inovacijų ekspertė.